niedziela, 15 stycznia 2023

Stumpf Nagy-Eged Cabernet Sauvignon Grand Superior 2017 – szlachetny trunek z egerskiego Grand Cru

Moje zainteresowania skupiają się na Tokaju, ale żeby nie było nudno od czasu do czasu sięgam po etykiety z innych regionów Węgier. Dzisiaj udajemy się do Egeru zdegustować wytrawne czerwone wino, pochodzące z mało znanej w Polsce winiarni Stumpf, wytworzone z gron odmiany Cabernet Sauvignon. Jest to butelka klasy premium z najwyższej półki cenowej producenta. Jeszcze do niedawna nie pomyślałbym, że na moim blogu będę pisał o winach z Egeru, ale wygląda na to, że w przyszłości takich postów będzie więcej. Wynika to ze znaczącej poprawy ich dostępności w moim rodzinnym mieście, gdzie jeszcze do niedawna zakup porządnej egerskiej etykiety był w zasadzie niemożliwy. Sytuacja zmieniła się na lepsze niespełna dwa lata temu, kiedy lokalne Biuro Turystyczne Kris Tour poszerzyło swoją działalność o import win z tego kierunku. Oferta zważywszy na fakt, iż obejmuje zaledwie jeden region winiarski Węgier jest bogata i bardzo zróżnicowana. Obejmuje 54 etykiety od 7 producentów w zakresie cenowym od 20 zł 155 zł. Znajdziemy tu zarówno niedrogie powszednie wina marketowe, jak i poważne butelki od uznanych producentów. Moją uwagę od razu przykuła półka z produktami Stumpf Pincészet, gdzie prezentowało się 7 etykiet. Na początek wybrałem wino wytworzone z gron odmiany Cabernet Sauvignon z rocznika 2017, z prestiżowego stanowiska Nagy-Eged.

Péter Stumpf i dr János Stumpf
(fot. pochodzi z facebook'owego profilu Stumpf Pincészet)

Zanim przejdziemy do oceny samego wina warto poznać jego twórców. Stumpf Pincészet to rodzinna winiarnia prowadzona przez dr. Jánosa Stumpfa i jego syna Pétera. János dorastał w Hercegkút w regionie winiarskim Tokaj, stąd temat wina i winorośli nie był dla niego obcy. Po przeprowadzce do Egeru w 1991 roku podjął pracę jako lekarz pogotowia ratunkowego, ale już rok później wydzierżawił plantacje i równolegle do swojej pełnoetatowej pracy zaczął uprawiać winogrona i wytwarzać wino. Dzisiaj wraz z synem są właścicielami 20 hektarów gruntów w kilku winnicach regionu, z czego 9 hektarów uprawiają w najcenniejszym obszarze Egeru - winnicy Nagy-Eged. János przez lata zdobywał niezbędną wiedzę o odmianach, klonach, podkładkach, zwalczaniu szkodników i glebach. Eksperymentował, sadził odmiany węgierskie i międzynarodowe, ale głównym jego celem zawsze był wybór i sadzenie najlepszych klonów danych szczepów. Rozwój winiarni zdecydowanie przyspieszył, kiedy do ojca dołączył syn Péter, który ukończył studia jako inżynier energetyk i inżynier rolnictwa. Po studiach odbył roczny kurs w austriackim Krems, uzyskując stopień Weinmanagera. Dziś, ku zadowoleniu ojca, kieruje większością prac w winiarni. Priorytetem winiarni Stumpf jest utrzymanie jakości. Wydajność z hektara wynosi około 5 ton, aby ją uzyskać oprócz redukcji liczby pąków wykonuje się też regularne przerzedzanie (zielony zbiór). Wybór optymalnego czasu zbioru to pierwszy ważny krok w przetwórstwie. Kolejne kroki to obróbka i dojrzewanie w jak najbardziej naturalny sposób. Poza kontrolą temperatury i dodawaniem małych dawek siarki w winiarni nie stosuje się żadnej ingerencji. Po dojrzewaniu w drewnianych beczkach przez 3-6 miesięcy (wino białe) i 16-18 miesięcy (wino czerwone) wina butelkuje się bez klarowania. Po kilku miesiącach dojrzewania w butelce wprowadzane są do sprzedaży. 

 
Stumpf Pincészet - logotyp, który warto zapamiętać 
(fot. pochodzi z facebook'owego profilu Stumpf Pincészet)

Nagy-Eged to najbardziej prestiżowa parcela w regionie winiarskim Egeru, stąd wiele spodziewam się po tym winie, tym bardziej, że mamy do czynienia z wersją Grand Superior. I teraz ważna kwestia. Jeśli spojrzymy na etykiety win egerskich to zauważymy, że producenci przywiązują wielką wagę do nazwy tej parceli. Zajmuje ona nieproporcjonalnie dużo miejsca na etykiecie, tak aby kupujący zwrócili na nią uwagę. Dlaczego tak jest, już wyjaśniam. Podczas, gdy cały region winiarski Egeru rozciąga się na wulkanicznej, ryolitowej skale tufowej, to na górze Nagy-Eged, najwyżej położonym obszarze winnic na Węgrzech, znajduje się gleba wapienna. Im wyżej, tym gronom trudniej jest przetrwać, dlatego jagody są mniejsze, z proporcjonalnie większą ilością skórki niż miąższu. Wyższa zawartość garbników zapewnia lepszy smak i aromat, dlatego wina produkowane z owoców rosnących na górze Nagy-Eged są znacznie bardziej skoncentrowane, stąd wyższa jakość, ale i cena. Więcej o wzgórzu Eged możecie przeczytać tutaj.

Stumpf Nagy-Eged Cabernet Sauvignon Grand Superior 2017
(fot. własna)

A teraz zobaczmy co oferuje Stumpf Nagy-Eged Cabernet Sauvignon Grand Superior 2017. Barwa wina jest mocna, nieprzenikniona, głęboka, ciemnoczerwona z purpurowymi refleksami. Nos średnio intensywny, bogaty w aromaty jagody, jeżyny, ściółki leśnej i czekolady. W ustach wino jest gęste, w charakterze nieco likierowe, skoncentrowane, łagodne, wręcz jedwabiste z delikatną kwasowością, dość wyraźną słodyczą oraz gładkimi, miękkimi taninami. Dominują nuty mocno dojrzałych owoców leśnych, czarnej porzeczki, goździków, wanilii, słodkich przypraw, suszonych śliwek i ciemnej czekolady. Jakkolwiek zawartość alkoholu (16%) jest dość wysoka, to dzięki dużej koncentracji owocu i mocnej strukturze nie jest on aż tak bardzo odczuwalny, nie przeszkadza, a wręcz przyjemnie rozgrzewa. Finisz średnio długi, owocowo-przyprawowy. Wino w odbiorze jest bogate, złożone, bardzo przyjemne, łagodne, powiedziałbym nawet, że kobiece. Zdecydowanie godne polecenia. W mojej ocenie zasługuje na ocenę 4-4,5/5. Możecie je nabyć stacjonarnie w Gorlicach przy ul. Mickiewicza 3 lub w sklepie internetowym importera w rewelacyjnie niskiej cenie 90,00 zł.

Moja amatorska skala ocen:
1. Do zlewu.
2. Można wypić, ale po co się męczyć.
3. Dobre, powszednie wino.
4. Bardzo dobre, chętnie wypiję/kupię ponownie.
5. Świetne, absolutnie rewelacyjne, na wielkie okazje.

Źródło wina:
Zakup własny
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz